-

beczka : Katolik Rzymski

Najnudniejszy tekst o JPK

Głupio się czuję pisząc o rzeczach, którymi się zajmuję w pracy, ale okazuje się, że nawet coś tak nudnego i nikomu nie potrzebnego jak praca w niektórych przypadkach może dostarczać całkiem sporych emocji, gdy w grę wchodzi jakiś drobny szczegół estetyczny. Podobno właśnie te estetyczne szczegóły są najważniejsze, ba to od nich rozpoczynają się rewolucje kulturalne, jednak ja nie uważam plików JPK za początek jakiejkolwiek, czas pokaże czy mam rację, czy nie, ale moje zdanie wzięło się z przeświadczenia, że z czymś podobnym się już zetknęliśmy wcześniej nie jeden raz. 

Dla mnie to nic innego tylko kontynuacja pewnego trendu jakim jest skomputeryzowanie codziennych obowiązków ludzi prowadzących interesy. Mamy ludzi z różnymi charyzmatami i niezależnie od ich charyzmatów zmuszamy ich do kupienia produktu, a wraz z nim pakietu wielu innych produktów (PC+oprogramowanie). To tutaj właśnie kryje się prawdziwy problem, bo nie wiadomo skąd, ciśnie się na usta słowo estetyka. W końcu mając komputery we wszelakiej postaci, to wiadomo, że księgi rejestrowe, dokumenty itp. muszą odejść kiedyś do lamusa, a zastąpić je mają np. tablety i inne ustrojstwa. Czymże to jest jak nie zmianą wyglądu czynności, które doskonale znamy i do tej pory wykonywaliśmy inaczej.

Nie chcę jednak iść w zaparte i zaczynać tematu, który jest tak rozległy, tylko pragnę się skoncentrować na samym JPK. Z mojego punktu widzenia to przypomina mi składanie deklaracji VAT, albo PIT przez Internet. Coś co znam i bez czego mógłbym się obejść, ale co robię bo muszę, gdyż zmusza mnie do tego prawo krajowe. To trochę jak z nabywaniem drogą kupna jedzenia, gdzie wiadomo, że jest chemia, ale kupujesz keczup, frytki, wędliny, jaja. Coś nad czym się nie myśli.

Wszystko to jest na rękę firmom, które lobbują i zbijają kasę. No, a my podobno możemy im naskoczyć, ponarzekać. Cóż więc zrobić?

Dwa słowa.

Góra stoi.tagi: jpk  podatki  informatyzacja 

beczka
1 grudnia 2017 21:59
17     1131    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Wolfram @beczka
2 grudnia 2017 00:54

Nie wiem, czy pamiętasz, jak na jednej z komisji śledczych prezes Orlenu odmówił odpowiedzi na pytanie, za ile kupuje ropę - bo to tajemnica handlowa. Ten czas powoli mija, tzn. istnienia tajemnicy przedsiębiorstwa, która nie opuszcza jego murów.

Dotychczas w deklaracjach składałeś informację syntetyczną - kilka ogólnych liczb - a dokładna wiedza była pozyskiwana dopiero na etapie kontroli. Obecnie cała (?) informacja analityczna wychodzi poza firmę - i ja nie wiem (może ktoś wie) kto i na jakich zasadach ma do tego dostęp - i kto ewentualnie może mieć dostęp.

Jest to więc zmiana jakościowa za cenę uszczelnienia podatku VAT.

Skoro mówimy o zagrożeniach - to rejestry elektroniczne - co do zasady dają szereg możliwości - gdyby je połączyć ze sobą - to można w krótkim czasie mieć informację począwszy od stanu konta bankowego, a skończywszy na tym, jakie nieruchomości posiadasz i czy zapłaciłeś OC - tzn. wszystko.

Piszę to w kontekście tego, że kiedyś pan Piętak, jak był jeszcze nasz ujawnił w chwili szczerości - że wtedy, za pierwszego PiSu kontrolę nad baza PESEL sprawuje osoba, nad którą PiS ma - powiedzmy niepełną kontrolę. Zostali poinformowani, że jak będą wierzgać, to im tę bazę wyłączą (chodziło o przekazanie kodów).

Spekulujemy na temat zagrożeń - bo mało wiemy, jak to naprawdę działa.

Można puścić wodze fantazji - i wyobrazić sobie taki stan, ze władza wie o Tobie wszystko - a Ty masz ograniczone panowanie nad czymkolwiek - łącznie z pieniędzmi - tzn. że stan jest taki, że nawet pieniądze w banku są tylko trochę Twoje.  Obecnie zablokowanie konta w banku trochę trwa - za chwilę będzie to kilka klepnięć w klawisze.

zaloguj się by móc komentować

tadman @Wolfram 2 grudnia 2017 00:54
2 grudnia 2017 03:55

Z faktu, że pieniądze w banku są tylko trochę klienta tej instytucji wynikało dobitnie z historyjki opisanej jakiś czas temu w prasie. Pewien Francuz, mieszkający i pracujący w Paryżu, założył sobie, że z chwilą przejścia na emeryturę wyprowadzi się z miasta do Bretanii i tam osiądzie, wykorzystując środki, które zgromadził w banku przez lata pracy. Kiedy nadszedł ten czas to poszedł do banku i chciał z konta wypłacić sumę ze sporą liczbą zer to odmówiono mu wypłacenia tych pieniędzy, proponując w zamian  niskooprocentowany tzw. preferencyjny kredyt. Klient był bardzo zdecydowany, więc sprawa oparła się o tzw. instancje i dopiero wtedy bank zrealizował żądanie wypłacenia rzeczonej sumy.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Wolfram 2 grudnia 2017 00:54
2 grudnia 2017 08:20

zablokowanie trwa 10 minut - kurier postanowienie komornika na stół i 10 minut, nawet 9.40 zł blokady tzw. równoległe tj. jedno postanowienie i wszystkie konta bankowe na podstwie jednego postanowienia - to jest właśnie patologia 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @tadman 2 grudnia 2017 03:55
2 grudnia 2017 08:21

przestępczość bankowa to jest piękny temat

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @beczka
2 grudnia 2017 09:29

JPK z założenia ma uszczelnić pobór podatku VAT. Problem polega tylko na tym, że patologiczne rozwiązania są tworzone na poziomie MF.

Zilustruję to przykładem. Wejście Polski do Unii wiązało się z koniecznością zmiany ustawy VAT. Przy okazji wprowadzono tzw. wzór Lisaka określający, kiedy można odliczyć podatek VAT od zakupu paliwa i czynszu leasingowego. No i okazało się, że w świetle nowych przepisów firmy transportowe eksploatujące zestawy, czyli ciągnik siodłowy plus naczepa nie mają możliwości odliczenia VAT. Poszłam do US, urzędniczka która się nami zajmowała rozłożyła ręce, więc zrobiłam zadymę w Sejmie. Napisałam maila do 460 posłów z pytaniem, co mają zamiar zrobić w tej sprawie. Odezwało się trzech do mnie. Poseł Lisak napisał, że chciał dobrze, ale ten wzór podsunął mu urzędnik z ministerstwa i on nie wiedział, jakie mogą być  tego konsekwencje. Dwóch posłów (Auleytner i Chlebowski) wysłało interpelacje do Ministra Finansów. Tenże wydał okólnik o zasadach interpretacji tego przepisu wobec firm transportowych i ten okólnik, czyli prawo powielaczowe funkcjonowało do następnej nowelizajci ustawy VAT.

Gdyby jednakże jakiś urzędnik z US uparł się w międzyczasie, że zniszczy jakąś firmę transportową, to miał ku temu narzędzia, bo żaden sąd nie wziął by pod uwagę prawa powielaczowego.

Natomiat do słusznego komentarza Wolframa  dodam jeszcze jedno. Nie ma w 100 % szczelnej bazy danych, o czym świadczą afery ujawnione, gdy bardzo dużo wycieka i te nie ujawnione, gdy wycieka wybrany rekord.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Wolfram 2 grudnia 2017 00:54
2 grudnia 2017 10:21

Ile wolności osobistej chcemy oddać za nadzieję bezpieczeństwa...czyli kwestia zaufania do władzy.... Przecież ono jest ograniczone zawsze. A wygląda ze bardzo dużo mozna nam zabrać....technika pozwala na takie całkowite podporządkowanie obuwatela..

Strach. Jeszcze Czipy ...i już...

.

 

zaloguj się by móc komentować

Zadziorny-Mietek @Maryla-Sztajer 2 grudnia 2017 10:21
2 grudnia 2017 11:03

Ludzie ogłupieni socjaldemokraturą, czyli świadomie, jak im się wydaje, w nią wierzący zawsze poświęcą osobistą niezależność za iluzję tzw. bezpieczeństwa - bycia sytym przy zerowym własnym wysiłku, co się z kolei przekłada na wiarę w "opiekę państwa". Stąd traktowanie przez nich podatków jako "zła koniecznego dla dobra wszystkich", a więc popieranie marksistowskich totalniaków operujących powyższą frazeologią w ich dążeniach do władzy i jej sprawowaniu.

Marksiści z PiS pod wodzą Towarzysza Naczelnika Prezesa mówią Polakom: "należy wam się od państwa, nie musicie o nic sami zabiegać". Dokładnie to samo mówi tzw. lewica, czyli komuniści z gazowni i okolic, i zwróć uwagę na fakt, że jeśli chodzi o posunięcia dotyczące tzw. socjalistycznej sprawiedliwości społecznej, ujmowanym w skrócie jako "pakiet socjalny Dobrej Zmiany", między "walczącymi na śmierć i życie" "żarliwymi patriotami" a "zdrajcami i zaprzańcami" panuje całkowita, pełna i niczym niezakłócona zgoda.

zaloguj się by móc komentować

beczka @Wolfram 2 grudnia 2017 00:54
2 grudnia 2017 11:09

Na moje oko JPK idą tym samym kanałem do skarbówki co zeznania podatkowe. Dane do JPK zlicza program do faktur. Są tam podane informacje z każdej faktury z miesiąca, a do tego ogółem VAT i Vat podzielony wg stawki.

zaloguj się by móc komentować

beczka @ewa-rembikowska 2 grudnia 2017 09:29
2 grudnia 2017 11:20

Ta słynna nadwyżka budżetowa to jest właśnie efekt wprowadzenia JPK. Wpływy do budżetu z racji podatku VAT szalenie wzrosły, bo te pieniądze były, ale nie było jak ich policzyć.  Teraz dzięki pełnej kontroli skarbówki można je policzyć i mieć się np czym pochwalić na arenie międzynarodowej i propagandowej. GUS zbiera informacje o pracownikach, a skarbówka to teraz taki drugi GUS.

To taki współczesny domesday book dla firm.

Nie lubię tego, nie podoba mi się to, ale mowa o tym, że to koniec świata to przesada. 

Tak na prawdę o wszystkim można to powiedzieć. O chemii w żarciu, o składkach ZUS dla przedsiębiorców itd. 

Darcie szat to słaba propaganda.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @beczka
2 grudnia 2017 12:15

Wygląda, że JPK to takie kukułcze jajo, podrzucone Dobrej Zmianie ostatnim wysiłkiem poprzedniej ekipy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednolity_Plik_Kontrolny

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001649

Pytanie, czy DZ ma świadomość wszystkich konsekwencji, wynikających z JPK (nie tylko szczelność systemu podatkowego, ale np. pełna kontrola nad działaniem firm i możliwość natychmiastowej interwencji biurokratów z US, w razie zasygnalizowania błędów w plikach), czy tylko z radością "wysiaduje takie dorodne jajo", nie przewidując żadnych skutków ubocznych (jak poseł Lisak z komentarza Ewy Rembikowskiej, co to chciał dobrze, ale ten wzór podsunął mu urzędnik z ministerstwa i on nie wiedział, jakie mogą być  tego konsekwencje).

W naszej sytuacji państwa słabego i zależnego, zawsze trzeba sobie zadać pytanie: kto nam pisze prawo (ustawy) i komu to ma służyć. Bez wpadania w histerię i ew. wylewania dziecka z kąpielą.

Tylko kto się tego trudu podejmie w tym tłumie prawników i dziennikarzy śledczych?  Pytanie oczywiście retoryczne, bo dobrze wiemy, że tam ani wiedza, ani odwaga nie ta...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Zadziorny-Mietek 2 grudnia 2017 11:03
2 grudnia 2017 12:15

To bycie świadomym lub nie ...różnie jest. Już u Toyaha wczoraj widać było rozmaitość motywów ...rozeznania... A przecież tutaj raczej świadomi ludzie się wpisyją. No i nie było tam pełnej reprezentacji czy przekroju. W zyciu jest tych wariacji 'na temat' więcej

.

Śledziłam wczoraj cały dzień tamtą dyskusję.

.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @beczka 2 grudnia 2017 11:20
2 grudnia 2017 19:12

bo skarbówka od trzech lat nie realizuje zwrotow vatu, uszczelnianie to mit przy dotychczasowych możliwosciach i ich dyskontowaniu przez skarbówkę, JPK to nie jest nowy GUS lecz baza danych do analiz [wszelkich] w celu typowania obiektów kontroli i automatyzacji czynności zabezpieczających, dodatkowym elementem jest wychwytywanie sieci powiązań i ich skali, Morawiecki na gwalt szuka analityków o określonych specjalnościach, natomist probleme jest i będzie nie sparwnośc systemu JPK lecz konsekwencje realizowanych algorytmów i dlatego mamy najgorsze przeczucia, a propagndę sukcesu do gdzie indziej

zaloguj się by móc komentować

beczka @qwerty 2 grudnia 2017 19:12
3 grudnia 2017 10:55

Może i masz rację, ale przeczucie to kiepski argument. Naucz się pisać inaczej, bo propaganda strachu i pogardy do mnie nie trafia.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @beczka 3 grudnia 2017 10:55
3 grudnia 2017 13:56

ani propaganda, ani trafiać nie musi, a pisuję bardzo dobrze - wygrane z każdą instytucją i bez znaczenia czy po 10 czy 20 latach, bądź uprzejmy nie licytować się, bo to nie do Ciebie piszą podziękowania

zaloguj się by móc komentować

beczka @qwerty 3 grudnia 2017 13:56
3 grudnia 2017 14:39

No dobra, spróbuję jeszcze raz.

Pisz bardziej zrozumiale i w innym stylu, bo cię nie rozumiem.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @qwerty 2 grudnia 2017 19:12
3 grudnia 2017 14:44

Dokładnie to podejrzewamy

.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Maryla-Sztajer 3 grudnia 2017 14:44
3 grudnia 2017 21:50

Miewamy dostęp do wewnętrznych materiałów resortów i wiem co artykułuję

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować